Jak dbać o lalkę?

Wszystkie szwy lalki są podwójne, dlatego lalka jest bardzo wytrzymała. Uszyta jest z trykotu – wysokogatunkowej, specjalistycznej bawełny holenderskiej lub szwedzkiej. Włosy zrobione z naturalnej włóczki. Taką laleczkę trudniej jest utrzymać w czystości niż lalkę z tworzywa sztucznego. Nie jest to jednak niemożliwe. Pranie czy reperowanie lalki szmacianej jest czymś naturalnym. Najlepiej usuwać plamy świeże, tak jak postępujemy z innymi rzeczami wełnianymi. Poniżej opis konserwacji.

Pranie

W przypadku, gdy lalka jest lekko zabrudzona, plamy można przetrzeć nawilżanymi chusteczkami do pielęgnacji dzieci lub dobrze wyciśniętą szmatką zamoczoną w letniej wodzie z dodatkiem łagodnego mydła – bardzo dobre jest zwykłe szare mydło lub „Biały Jeleń” (w przypadku zabrudzeń długopisem plamę wcześniej spryskać lakierem do włosów). Po usunięciu zabrudzenia materiał należy jeszcze raz przetrzeć czystą wilgotną szmatką i odłożyć lalkę do wyschnięcia. Ważne jest, aby czyścić tkaninę wzdłuż (a nie w poprzek) splotu, dzięki czemu nie powinna się zbytnio zmechacić. Długie włosy można myć w letniej wodzie z dodatkiem delikatnego środka do prania wełny (zwrócić uwagę na temperaturę wody oraz nie pocierać zbyt mocno, gdyż wełniane włosy mogą przetrzeć się lub sfilcować). Gdy lalka jest bardzo zabrudzona, można wyprać ją całą – pocierając szmatką jak przy mniejszych zabrudzeniach, ręcznie w misce. Jeśli lalka ma moherowe włosy, dobrze jest je wcześniej zabezpieczyć – np.założyć foliowy woreczek. Po praniu częściowym lub ręcznym mokrą lalkę owijamy w duży ręcznik i delikatnie uciskając usuwamy namiar wody. Jeśli jest to konieczne, poprawiamy delikatnie kształt główki, tułowia i kończyn, aby nadać im pierwotny ładny kształt. Kładziemy lalkę na suchym ręczniku buzią do góry i pozostawiamy do wyschnięcia na powietrzu. Podczas suszenia często zmieniamy zamoczony ręcznik na nowy suchy.
Nie wolno wykręcać ani ściskać lalki!. Wysychanie może trwać nawet do dwóch dni. Nie suszyć lalki w sztuczny sposób – w suszarce czy na kaloryferze!!!

Mole

Lalka wypełniona jest naturalnym owczym runem i teoretycznie, gdy lalka nie jest używana, mogą zagnieździć się w niej mole. W przypadku nie używania przez  dłuży czas, umieścić koło niej woreczek z lawendą (woreczek z lawendą dołączam do każdej lalki). W sytuacji kiedy mole są w lalce, należy włożyć ją w foliowy woreczek i umieścić na 7-8 dni w zamrażalniku.Profilaktycznie, w okresie zimowym (oczywiście gdy lalka nie jest używana), można lalkę wystawić na 2-3 dni na mróz.

Naprawa lalki

W sytuacji, gdy w tkaninie pojawi się dziurka czy oczko, należy je jak jak najszybciej zaszyć, ponieważ będą robić się coraz większe. Przy pomocy igły i nitki należy „złapać” brzegi dziury i zaszyć (igłę najlepiej wbijać w niepęknięte oczka materiału). Lakę można też przesłać do mnie w celu „uleczenia”. Możliwe jest nawet ponowne obszycie najbardziej zużytej części (z reguły rączek i włosów, ale i samej twarzy).

Kawałeczki wosku dołączone do każdej lalki służą do malowania jej rumieńców na policzkach, które od czasu do czasu można poprawić. Robimy to z delikatnie pocierając policzek woskiem roztartym na kawałku szmatki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *