Lalki/Dolls

Lalka szmaciana to zabawka, której tworzenie daje mi wiele satysfakcji i sprawia najwięcej przyjemności. Lalki szyję techniką waldorfską.

Wszystkie moje lalki wykonane są z wysokiej jakości naturalnych materiałów. Lalka wypełniona jest owczym runem, które posiada właściwość utrzymywania ciepła oraz pochłaniania zapachów. Dlatego też w odróżnieniu od plastikowej, jest ciepła i pachnie domem. Wyjątkowo mocna bawełna w kolorze ciała ludzkiego produkowana jest specjalnie na potrzeby osób szyjących lalki.  Wszystkie szwy są szyte podwójnie, aby lalka mogła być użytkowana przez lata. Włosy lalek wyszywane są wełną z dodatkiem poliamidu (większa trwałość), wełną, bawełną czy lnem. W zależności od długości włosów, lalce można tworzyć różne fryzury (warkocze, warkocze dobierane, kucyki, loki itp) – takie jak dziewczynce.Włosy czeszemy grzebieniem o grubych zębach lub palcami. Ubranka lalek są szyte, robione na drutach lub szydełkowane, i tak jak w przypadku samej lalki, do ich wykonania używam naturalnych materiałów.   Aby lalka zachowała swój pierwotny wygląd należy o nią dbać. Dziecko uczy się przy tym naśladować rodziców – uczy się opieki, ubiera lalkę odpowiednio do pory roku, układa ją do snu. Dlatego też lalka może mieć swoje łóżeczko, szafę, ubranka. Te dodatkowe akcesoria mogą być kupowane  np. na specjalne okazje. Nowe ubranko może też uszyć mama a babcia wydzierga sweterek. Pozwólmy dziecku też samemu zrobić zakupy dla lalki np. spinki do włosów. To wszystko będzie wzbudzało ponowne zainteresowanie lalką. Chociaż raz w roku lalkę należy porządnie odświeżyć, usunąć zabrudzenia.

Jak dbać o lalkę?

Wszystkie szwy lalki są podwójne, dlatego lalka jest bardzo wytrzymała. Uszyta jest z trykotu – wysokogatunkowej, specjalistycznej bawełny holenderskiej lub szwedzkiej. Włosy zrobione z naturalnej włóczki. Taką laleczkę trudniej jest utrzymać w czystości niż lalkę z tworzywa sztucznego. Nie jest to jednak niemożliwe. Pranie czy reperowanie lalki szmacianej jest czymś naturalnym. Najlepiej usuwać plamy świeże, tak jak postępujemy z innymi rzeczami wełnianymi. Poniżej opis konserwacji.

Pranie

W przypadku, gdy lalka jest lekko zabrudzona, plamy można przetrzeć nawilżanymi chusteczkami do pielęgnacji dzieci lub dobrze wyciśniętą szmatką zamoczoną w letniej wodzie z dodatkiem łagodnego mydła – bardzo dobre jest zwykłe szare mydło lub „Biały Jeleń” (w przypadku zabrudzeń długopisem plamę wcześniej spryskać lakierem do włosów). Po usunięciu zabrudzenia materiał należy jeszcze raz przetrzeć czystą wilgotną szmatką i odłożyć lalkę do wyschnięcia. Ważne jest, aby czyścić tkaninę wzdłuż (a nie w poprzek) splotu, dzięki czemu nie powinna się zbytnio zmechacić. Długie włosy można myć w letniej wodzie z dodatkiem delikatnego środka do prania wełny (zwrócić uwagę na temperaturę wody oraz nie pocierać zbyt mocno, gdyż wełniane włosy mogą przetrzeć się lub sfilcować). Gdy lalka jest bardzo zabrudzona, można wyprać ją całą – pocierając szmatką jak przy mniejszych zabrudzeniach, ręcznie w misce. Jeśli lalka ma moherowe włosy, dobrze jest je wcześniej zabezpieczyć – np.założyć foliowy woreczek. Po praniu częściowym lub ręcznym mokrą lalkę owijamy w duży ręcznik i delikatnie uciskając usuwamy namiar wody. Jeśli jest to konieczne, poprawiamy delikatnie kształt główki, tułowia i kończyn, aby nadać im pierwotny ładny kształt. Kładziemy lalkę na suchym ręczniku buzią do góry i pozostawiamy do wyschnięcia na powietrzu. Podczas suszenia często zmieniamy zamoczony ręcznik na nowy suchy.
Nie wolno wykręcać ani ściskać lalki!. Wysychanie może trwać nawet do dwóch dni. Nie suszyć lalki w sztuczny sposób – w suszarce czy na kaloryferze!!!

Mole

Lalka wypełniona jest naturalnym owczym runem i teoretycznie, gdy lalka nie jest używana, mogą zagnieździć się w niej mole. W przypadku nie używania przez  dłuży czas, umieścić koło niej woreczek z lawendą (woreczek z lawendą dołączam do każdej lalki). W sytuacji kiedy mole są w lalce, należy włożyć ją w foliowy woreczek i umieścić na 7-8 dni w zamrażalniku.Profilaktycznie, w okresie zimowym (oczywiście gdy lalka nie jest używana), można lalkę wystawić na 2-3 dni na mróz.

Naprawa lalki

W sytuacji, gdy w tkaninie pojawi się dziurka czy oczko, należy je jak jak najszybciej zaszyć, ponieważ będą robić się coraz większe. Przy pomocy igły i nitki należy „złapać” brzegi dziury i zaszyć (igłę najlepiej wbijać w niepęknięte oczka materiału). Lakę można też przesłać do mnie w celu „uleczenia”. Możliwe jest nawet ponowne obszycie najbardziej zużytej części (z reguły rączek i włosów, ale i samej twarzy).

Kawałeczki wosku dołączone do każdej lalki służą do malowania jej rumieńców na policzkach, które od czasu do czasu można poprawić. Robimy to z delikatnie pocierając policzek woskiem roztartym na kawałku szmatki.

Jak kupić lalkę?

Lalkę można kupić w moim sklepie internetowym lub zamówić drogą mailową: joanna.wesolowska@lalidom.pl. Po otrzymaniu zamówienia potwierdzam jego otrzymanie. W zamówieniu można określić kogo ma przedstawiać lalka (dziewczynka, chłopiec, niemowlak), jak lalka ma wyglądać, jakie ma mieć włosy(długość, z czego zrobione – wełna, bucle, moher), oczy, jakie kolory ubranek są preferowane. Lalkę szyję ok. 2 – 3 tygodni. Po uszyciu lalki pokazuję ją na swojej stronie. Nie pobieram zaliczek. Na wpłatę czekam siedem dni. Lalkę wysyłam paczką zwykłą lub priorytetową wg cennika Poczty Polskiej. Możliwy jest też  też odbiór osobisty (Toruń).

Ile kosztuje ?

Powstawanie lalki, to pracochłonny proces, trwa od kilku do kilkunastu dni.Każda lalka jest inna – jedyna i niepowtarzalna. Wymaga procesu twórczego. Cena lalki kształtuje się w zależności od wielkości i ilości ubranek. Lalka ok. 40 cm z kompletem ubranek (majtki, bluzeczka, spodenki, sukienka, koszula nocna, sweterek i buty) kosztuje 700 – 1200 zł.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *